SRC BELGESİ NEDİR?

SRC belgesi, yük ve yolcu taşımacılığı yapmak isteyen tüm ticari araç sürücülerinin almakla yükümlü oldukları bir belgedir. Bir başka açıklamayla karayolu taşımacılığı yapacak olan tüm sürücüler mesleki yeterlilik belgesi olarak da bilinen SRC belgesini almak zorundadır. Bu belgeyi kamyonet, kamyon, panelvan, minibüs, otobüs, çekici gibi ticari araç kullanan şoförler alır.

YASAL SÜREÇ

10.07.2003 Tarihli ve 4925 Sayılı Karayolları Taşıma Kanunu İle kanun haline gelmiş;
08.02.2007 Tarihli ve 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu ile de Src kurslarına Src belgesi verme yetkisi verilmiştir.

SRC BELGESİ BAŞVURU ŞARTLARI

1) SRC belgesi alabilmeniz için başvuru esnasında muafiyetli veya eğitimli olma durumunuza göre işlem yapılır.
2) Bakanlığın belirlediği kriterlere göre 25 şubat 2003 den önce ehliyet sahibi olanlar sınava ve kursa girmeden SRC belgesi alabilirken bu tarihten sonra ehliyet alanlar ise kurs hizmeti yolu ile eğitim aldıktan sonra, ardından yapılacak sınavda başarı elde etmeleri halinde SRC belgelerini alabilirler.
3) 25 şubat 2003 den önce ehliyet sınıfı B olanlar SRC 2 ve SRC 4, C-D sınıfı ehliyeti olanlar SRC-2,SRC-3, SRC4 belgelerine başvuru yapabilirler. Bu tarihten önce ehliyet sınıfı E olanlar ise SRC-1, SRC-2, SRC-3, SRC-4 belgelerinden istediğini alabilirler.
4) 25 şubat 2003 den önce B sınıfı ehliyet sahibi olanlardan ise yine bu tarihe kadar en az 90 günlük sigorta veya bağ-kur primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir. 65 yaşından gün almış olanlar src belgesi başvurusu yapamazlar.
5) Yukarıda bahsettiğimiz şartları sağlayamayan arkadaşlar kursa gitmek zorundadır. Toplamda 36 saatlik bir ders programına katılan kursiyerlerin bakanlığın belirlediği sınav takvimine göre yapılacak sınavda %60 başarı sağlamaları gerekmektedir. Sınav toplamda 40 soru üzerinden yapılmakta olup 28 soruya doğru cevap verenler SRC BELGESİ almaya hak kazanırlar.

SRC BELGESİ KAÇ GRUPTAN OLUŞUR?

SRC 1 Belgesi : Uluslararası yolcu taşımacılığı yapan şoförlerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.

SRC 2 Belgesi : Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapanların alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.

SRC 3 Belgesi : Uluslararası yük ve eşya taşımacılığı yapanların alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.

SRC 4 belgesi: Yurt içinde eşya ve kargo taşımacılığı yapacak olanların kullandığı belgedir.

SRC 5 belgesi: Tehlikeli madde taşımacılığı yapan ticari araçlar için zorunlu tutulan belgedir